Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

center

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Víte, že únor je ve Francii palačinkový?:-)
Víte, že únor je ve Francii palačinkový?:-)

08.02.2016

Celý náš „papitoňácký“ tým miluje Francii a vše co je s ní spojeno a tak nás včera cesta dovedla až do ostravského sídla  Alliance-Française , kde jsme měli možnost být u velmi příjemné kulinářské akce v rámci pravidelného clubu cuisine.

Připravovaly se „po francouzsku“ dva typy palačinek a sice verze z klasické mouky crêpes a varianta  z pohankové mouky galletes, která určitě potěší všechny, kteří nemohou konzumovat moučná jídla.

 

 

Hromnice (La Chandeleur), se ve Francii slaví 2. února, tzn. 40 dní po Vánocích. Slovo „Chandeleur“ má původ ve slovíčku „candela“ - svíčka. Pohané svíčkami odháněli zlo, bouře, smrt a vyjadřovali přání, aby zimní setba přinesla dobrou letní žeň. Samotný palačinkový tvar pak připomíná sluníčko, o jehož symbolice, je zbytečné se více rozepisovat:-)Ve Francii palačinkové mánii podléhají i v mateřských školách, kde si děti z domu nosí ingredience na jejich přípravu.

 

Přiblížit Vám co nejvěrněji vyjímečnou atmosféru z této gastro akce asi nelze, ale rádi se podělíme o zajímavé a originální recepty přímo od nativních francouzek, které s naší asistencí vytvořili velmi chutné les crêpes a jejich slanou verzi galletes, které můžete vylepšit žampióny, šunkou nebo bešamelem. Do sladkých palačinek můžete dát, to co u nás, džem, čokoládu, šlehačku..

 

 

 

 

Jak v  bretaňském Rennes pějí oslavné ódy na chuť galletes se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=pBHeTVPSqlo

 

Při každém fotbalovém utkání se jimi hojně posilují diváci a celý fotbalový tým.

 

 

Aby šlo skutečně o správný postup přípravy palačinek, drží Francouzi v jedné ruce palačinkovou pánev s obsahem a ve druhé ruce svírají mince, které symbolizují hojnost-)

 

Při tom vše doporučují bravurně pánev nadzvedávat a házet palačinkami, nejlépe tak, aby dopadly zpět neporušeny:-)

Pro přípravu můžeme vřele doporučit palačinkové pánve, jak jinak než od věhlasného francouzského výrobce De Buyer, které naleznete v široké nabídce na našem eshopu. Více zde.

Uvádíme zde recept, pro ty, kteří chtějí potrénovat jazykové znalosti. Pro běžné smrtelníky, je přeložen níže do češtiny:-)

Comme ingrédients, vous avez besoin de :
- 7 oeufs
- 500 grammes de farine (de froment)
- 125 grammes de sucre
- 250 grammes de beurre
- 70 cl de lait
- quelques pincées de sel
- du sucre vanillé (facultatif)

 

Mesurez la farine et le sucre, et versez-les dans un saladier. Ajoutez quelques pincées de sel. 
Creusez un puits et versez au centre les œufs que vous aurez battus au préalable. Mélangez progressivement et complètement ces ingrédients, en incorporant de plus en plus la farine et le sucre aux œufs : votre préparation se durcifie. Ensuite, faites fondre le beurre et mélangez-le au reste, puis ajoutez progressivement le lait, en mélangeant toujours (la préparation devient de plus en plus liquide). 
Laissez-la reposer au moins 30 minutes (le mieux étant de laisser la pâte repos

er plusieurs heures).


Ensuite, il ne vous reste plus qu'à cuire les crêpes, sur une crêpière que vous aurez huilée (il faut les retourner, en les faisant sauter si vous pouvez!)

česká verze:

7 vajec

500g mouky

125 g cukru

7 dl mléka

250 g tuku, nejlépe másla

vanilk.cukr, špetka soli

 

Do mísy dejte mouku, do ní udělejte malou prohlubeň a do ní vlejte vyšlehané vejce. Přidejte rozpuštěný tuk a mléko po částech a míchejte. Přidejte cukr, sůl a vanilk.cukr. Do slané varianty dejte o něco málo cukru (90g ) a klasickou mouku nahraďte pohankovou moukou. Namíchanou směs nechte odpočinou min. 30 min. A potom si najděte pěknou minci do ruky, do druhé pánev a můžete jít smažit.

Bon Appetit!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


DěkujemeAlliance-Française,Julliete, Stephanovi i ostatním milým kuchtíkům za inspirativní večer

 

Váš PAPITON:-)

Přihlašte se k odběru novinek
Můžete se kdykoli odhlásit.

Ověřený a spolehlivý obchod

Kontakt
Logo
(Po-So 8:30 - 19:00 hod)
2019 © Papiton.cz | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz